Jdi na obsah Jdi na menu
 


V sobotní Mladé frontě mne zaujal rozhovor s Markem Novotným, předním světovým fyzioterapeutem, který mimo jiné dělá jednoho z hlavních fyzioterapeutů na tenisovém okruhu ATP. Z jeho postřehů mne nejvíce zaujalo boření mýtu o protahování - viz nadpis

z jeho článku překopírovávám

****

Novotný rád čte lékařské studie, sám je píše. A občas vás překvapí. "Před sportovním výkonem se neprotahujte," řekne jakoby nic. Prosím? "Ano, neprotahujte. Spíš vám to uškodí." Vždyť se přece říká, že se někdo zranil, protože se pořádně neprotáhl! "Právě to je hloupost."

Nechme tedy lékaře, ať nám to vysvětlí. "Zjistilo se, že po protažení se výbušnost svalů sníží o dvacet procent, a to už hodinu od strečinku. Zmenší se výkon a zvětší se riziko zranění. Protahování odložte až po výkonu, před ním je lepší sval zahřát. Zaskákat si přes švihadlo, udělat pár dřepů, pár minut se proběhnout. Před tenisem třeba párkrát oběhnout kurt a kroužit přitom rukama. Když se kloub rychle pohybuje, tekutina kolem něj se zahřeje, je řidší a sval je teplejší."

Jedno staré rčení však podle Novotného platí pořád. Vrcholovým sportem k invaliditě. "Sport sám o sobě zdravý je," říká. "Ale člověk, který si jde třikrát týdně zaplavat a zaběhat, je na tom líp než vrcholový tenista. Je to jako srovnávat auto na výlety s autem pro rallye. To taky víc trpí a brzo jde do šrotu."

Auto, které v dnešním tenise trpí nejvíc, je španělské značky. Rafael Nadal. Karoserie samá náplast, obvaz, tejp. Desítky z nich vázal právě Novotný. A ještě jich – nejen u Nadala – hodně vázat bude.

****

celý článek na idnes

http://sport.idnes.cz/nadal-vydrzi-hrat-nejvys-tri-sezony-rika-fyzioterapeut-novotny-pxh-/tenis.asp?c=A090206_192753_tenis_rou

Čus

Alf

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dík

(Nikos, 16. 2. 2009 20:33)

Alfe, dík. Budu se snažit nezapomínat. Aspoň si budu brousit mozek. Rosťa provozuje jiné stránky, že to má jinak?

to Nicos

(Alf, 15. 2. 2009 9:38)

nutnost vyplnit nadpis není můj výmysl, ale podmínka provozovatele ( estranky.cz)

při mém prvním komentáři se mi to taky stalo, ale naštěstí, jak jsi správně podotkl, objeví se oznámení, že nadpis je příliš krátky ( musí mít min 3 znaky )

jinak taky saglas, že protahovat až po výkonu :-)

Mirku...

(Rosťa, 14. 2. 2009 22:56)

... něco na tom si bude. Pamatuješ, když jsem si natrh loni to lýtko ? Strečoval jsem doma hodinu před závodem a potom ještě těsně před startem. Souhlasím s Tvým názorem: před závodem zahřát, a až po závodě strečovat.

O Nadpisu

(Nikos, 13. 2. 2009 22:02)

Nikdo jste mi neporadil, až jsem na to přišel sám.
Neměl jsem napsaný Nadpis, proto to nešlo. Tu podmínku bys měl Alfe zrušit, aby se musel psát nadpis, aby příspěvek mohl být zapsaný. Já jako sklerotik na to zapomínám. Až teď jsem si všiml, že mě program na to upozornil. Zrovna tak upozorní, když je Nadpis dlouhý, též to neodchází. Je to myslím zbytečná podmínka. Tím Nadpisem se stejně nic neřeší ani nic neříká.
Znovu Nikos.

Píšu dnes potřetí

(Nikos, 13. 2. 2009 21:56)

Napsal jsem ho znovu a znovu je fuč. Teď si to ovšem kpíruji, a pokud to zmizí, tak to budu vkládat tolikrát a ž to tam zůstane. A dal jsem si velký pozor na kód. Tak nevím.
Psal jsem, že se Novotný může jít vycpat, protože asi viděl se protahovat jen tenisty, kteří předtím nerozklusávají (aby si zahřáli svaly, proto jim radí ať párkrát oběhnou kurt, čímž si asi zas ty svaly moc neprohřejí - kolik tím uběhnou - 300, 400 m?). My rozklusáváme 1,5 - 3 km, svaly máme zahřáté dle jeho pokynů a protahování bychom měli provádět mírně, tak jak to píše Galloway (konečně s ním Mirku můžu v něčem souhlasit). Pak je vše v pořádku. Nesmí se strečovat na plné pecky. To už je skoro posilování, které je sice dobré a nutné, ale mělo by se provádět až v jiné fází. Když jsem běhal za mlada za Vítkovice, tak jsme v zimě jednou až dvakrát týdně měli tělocvičnu věnovanou právě posilování. Výborná je rovněž jóga. Ta nejen posiluje všechny částí těla, ale i uvolňuje. Kolem padesátky jsem dělal doszt pravidelně 8-9 asán a pozdrav slunce, samozřejmě někdy večer doma, a bylo to znát.

albert salazar

(Marek, 13. 2. 2009 18:54)

trojnásobný vítěz maratónu v New Yorku, držitel bývalého světového rekordu 2:08:13)1. Běhejte krosy místo prostého prodlužování zátěže. Je pravdou, že je potřeba přidávat kilometry, ale brzy se dostanete do stavu, kdy lze zvýšit kondici bez zvyšování objemu. Příliš vysoká kilometráž může naopak vést k vyššímu riziku zranění, čemuž se lépe vyhnete během v terénu.2. Dlouhé běhy neznamenají nutně co nejdelší vzdálenost. Rozhodující je spíše čas. To, co se snažíte naučit své tělo, je vydržet náročný výkon po delší a delší dobu. Já sám jsem v tréninku nikdy maratón neběžel, maximálně jsem se dostal k dvouhodinovému běhu. Odborníci se shodnou na tom, že horní hranice jsou tři hodiny, pokud chcete naběhat více km, rozdělte si dávku na dvě denní fáze.
3.Posilujte, resp. zvedejte závaží. Silový trénink může hodně vylepšit výkon. Klíčem je mnoho opakování s nižší zátěží. Posiluji obvykle jak vršek tak spodek těla. Vyhnu se tak zraněním a disbalancím.


4.Sledujte svoji životosprávu. Jezte co nejzdravěji. I když nemám žádnou předepsanou dietu, snažím se držet nízkotučné diety. A snažím se jíst hlavou. Přitom ale sledujte, zda sytíte své tělo dostatečně všemi látkami.5. Běhejte na co nejměkčím povrchu. Předtím než jsem zaběhl světový rekord v New Yorku, jsem hodně naběhal na lesním okruhu. Měl jen 8km, takže jsem ho často běhal čtyřikrát. Trošku to byl nudné, ale věřím, že jsem se tím vyhnul mnohým poraněním. Navíc méně otřesů a zatížení znamenalo, že se mé svaly tolik neunavily. Nyní běhám asi polovinu běhů na měkkém povr

zmizení příspěvku

(mčj, 13. 2. 2009 17:35)

Ahoj Nikosi, nevím proč ti zmizel tvůj příspěvek, ale my nic nesmazali, ani nevzhodili.Mně se to stane jen když kod opíšu špatně.Pokus se to napsat ještě jednou a pozorně opiš kod.

Zmizení příspěvku

(Nikos, 12. 2. 2009 20:08)

Napsal jsem příspěvek a je fuč. Už to vypadá jako u Seitlů. Nevím proč zmizel. Znovu ho psát nebudu. Nevím, jestli ho někdo vyhodil schválně, jak mi to někdy dělal Rosťa nebo něco dělám špatně. Poučte mě. Kód jsem samozřejmě vypsal.

protahování

(mčj, 12. 2. 2009 16:18)

Průzkum, který prováděl u svých svěřenců Gallowey jednoznačně vyzněl takto.Protahování je třetím nejčastějším důvodem zranění, hned za nadměrnými kilomtrovými výkony a rychlostním tréninkem.Většina běžců prvádí protahování špatně a zraní se už před vlastním během.Před vlastním protahovcáním se sval musí zahřát a potom mírně protahovat a zůstat v mírně protažené pozici sai 10 - 20 vteřin.Tedy nikdy né do maximální polohy nebo bolestivosti svalu.