Jdi na obsah Jdi na menu

ROMANTICKÝ MARATÓN ...

24. 7. 2013

jw5yhd5eo77qgdn6qgopq0rdil7cyw2f8yuaklmgwnsculq7vdbcxxnmg5yf2a-ioosbri4.jpg... v německém Fussenu, kam byl přeložen olympijský maratón neslyšících nás při příjezdu drtilo pravé letní vedro a plány na skvělý čas jsme museli v předvečer závodu přehodnotit.Richard byl totiž na základě svého osobního rekordu, který zaběhl na jaře v Bratislavě nominován na deflympiádu,A když už byl vybrán, tak se zodpovědně připravoval a dva měsíce poctivě makal.To jen pro ty, kteří ho ještě neznají.Byl to jeho třetí maratón a já jsem byl vybrán do týmu jako trenér a protože vím, že každý podlehne atmosféře závodu a chce být co nejlepší tak jsem se rozhodl pro roli vodiče, abych do 30. km držel rozumné tempo.Pak už to měl vzít na sebe a běžet co to dá.

Trať byla vybrána v krásném prostředí pod bavorskými Alpami kam byly jako darhokamy posázeny různé hrady a zámky a pro vylepšení se po okolí rozlévá několik jezer a rybníků.No prostě nádhera.Horší to bylo s tratí pro maratón.60% po šotolině a hrbolatých kamenitých cestičkách.Vypadalo to jako na motokrosu.Pořád nahoru a dolů, vpravo, vlevo do lesa po pěšinách a pak zase kolem zemědělských stavení s vůní dobytka a posekaného sena.Probíhali jsme i kempem, kde se vařil oběd a připravovalo grilování.Do toho pražilo čím dál tím víc sluníčko.Ještě, že jsme startovali brzy ráno, tedy v 7,30 hod. to bylo nějakých parádních 16 st celsia.Ale s přibývajícími kilometry to bylo velmi nepříjemné.Běželi jsme s Gallowayem prvních 5 km ve skupině za 22:03 min, to je tempo, které jsem si myslel, že je rozumné.Richard se cítil v pohodě a tak jsme to celkem drželi bez problémů.Spoluběžci se divili asi jako všude, když jsme se procházili při občerstvovačkách, zatímco oni fičeli dál.Po 15 km už nás nepředbíhali, ale už jsme jim odběhli my.Velké množství borců jsme posbírali mezi 20- 30 km.Na 30 km jsme doběhli v čase 2:13:06 a vypustil jsem Richarda k sólo závodu.Mně se docela ulevilo, že už nemám tu odpovědnost za tempo a mohl jsem se konečně dívat po okolí a v klidu si doběhnout do cíle.Richard se mi rychle vzdálil, což jsem přičítal jeho formě.Jenže to asi byla chyba, protože sluníčko už bylo vysoko a vybralo si svou daň.V konci mu došli síly a povolil na konečných 3:12:30.Celkové umístění v maratónu, kde startovalo na 700 běžců nebo bylo přihlášených na něj vyšlo 30. místo, což si myslím je výborné.V kategorii nad 40 let doběhl na 8. místě.Daleko těžší to měl jako neslyšící, kde měl soupře z nejtěžších.Tři Keňany s časy hluboko pod 2.20.Ten nejlepší 2:11 hod.Pak čtyři Japonce  z toho jeden nedokončil pro křeče.Tito borci obsadili čelo maratónu a bylo vymalováno.Richard byl nakonec mezi neslyšícími na 9. místě, když ho ještě porazili dva evropani.Turek a Francouz.S těmi by se už dalo závodit, ale na tu elitu nemají ani naši reprezentanti a mnoho dalších borců z repre celé Evropy.

No byl to pěkný zážitek a hlavně jsme dorazili do cíle ve zdraví a s chutí opět zatrénovat a věřím, že na jaře to Richard dá lehce pod 3:00 hod.Bednu jsme přece jen okupovali, když jsem do cíle doklopýtal já na 35. místě a na 1. místě v kat. nad 60 let.Tak jsme si užili svých pět minut slávy a Richard ještě vyhrál cenu v tombole viz. rajče a mastili to vesele domů. mčj